EURO – CAMP EINBECK 2012

W dniach 20 – 23 lipca 2012 dwudziestopięcio-osobowa grupa młodzieży Liceum Ogólnokształcącego oraz pięciu uczniów z zaprzyjaźnionego Gimnazjum Publicznego w Paczkowie uczestniczyło w imprezie Euro – Camp  w Einbeck.

Impreza ta organizowana jest co cztery lata w ramach współpracy miast i począwszy od roku 2000 młodzież naszego liceum zapraszana jest do udziału w niej wraz z młodymi ludźmi z Francji i Słowacji.

Celem Euro – Camp jest wzajemne poznanie się młodzieży, nawiązanie przyjaźni, poznanie tradycji i kultury innych krajów europejskich poprzez udział w rozgrywkach sportowych, wspólnych warsztatach o różnorodnej tematyce, wycieczkach krajoznawczych oraz wspólnej zabawie.

Ogromną korzyścią, jaką daje naszym uczniom uczestnictwo w Euro – Camp,  jest również doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim w sytuacjach autentycznych, pozaszkolnych, co ma ogromne znaczenie w rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych.

Do Einbeck przybyliśmy 20 lipca w godzinach popołudniowych i zostaliśmy zakwaterowani w Geschwister Scholl Schule na obrzeżach miasta wraz z pozostałymi uczestnikami – uczniami z francuskich miast Thias oraz Mazingarbe, słowackiego Topolcany oraz młodzieżą z niemieckiego Artern.

Program pierwszego dnia pobytu obejmował wspólną kolację, udział w oficjalnym rozpoczęciu Euro – Camp z udziałem władz zaproszonych miast oraz wieczorną dyskotekę. Kolejny dzień przebiegał pod hasłem rywalizacji sportowej. Młodzież próbowała swych sił w rozmaitych konkurencjach jak wspinaczka, podchody, strzelanie z łuku oraz gry zręcznościowe.

Wzajemną integrację zapewniało podzielenie uczestników na drużyny składające się z przedstawicieli różnych miast. Drugi dzień pobytu wieńczył koncert grup młodzieżowych z Einbeck. Następnego dnia młodzież uczestniczyła we wspólnych warsztatach tematycznych jak: warsztaty taneczne, muzyczne, sportowe.

Po południu uczestnicy mieli okazję  spróbować przysmaków z grilla i wspaniale się bawić podczas imprezy pożegnalnej z udziałem władz miast, a podróż powrotna następnego dnia została poszerzona o zwiedzanie wspaniałych zabytków Drezna.
Młodzież, niezmiernie zadowolona z pobytu, niechętnie żegnała się z Einbeckiem i nowo poznanymi koleżankami i kolegami. Mamy nadzieję, że nawiązane podczas pobytu znajomości przerodzą się w trwałe przyjaźnie i przyczynią się do integracji narodów Europy.
Opiekunowie grupy:

Magdalena Nowakowska
Bożena Burzyńska

[GALERIA ZDJĘĆ]