Archiwum z miesiąca Październik, 2016

Znicze pamięci

To akcja uczniów i nauczycieli klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego w Paczkowie.

Jej celem jest przywrócenie pamięci o nauczycielach uczących               w naszym liceum, a pochowanym na cmentarzu komunalnym                 w Paczkowie. W ramach akcji zapalane zostały znicze na grobach zmarłych nauczycieli i poświęcono im chwilę wzruszających wspomnień.

Komentarze są wyłączone dalej...

Wylosuj Anioła

Samorząd Uczniowski przy Zespole Szkół w Paczkowie zaprasza             do akcji pisania Kartek – Wsparcia. Włączamy się do ogólnopolskich działań Fundacji ”Gdy Liczy się Czas”, powstałych dzięki rodzicom dzieci leczonych na oddziałach onkologii.

Lęk, ból, niepewność to wszystko towarzyszy dziecku i jego rodzinie podczas choroby. Inicjatywa pisanie kartek dla dzieci ma na celu wsparcie dziecka podczas leczenia. Dziecko będzie te kartki losować.     Na oddziale onkologii jest duża rotacja, dzieci otrzymują chemioterapię lub naświetlania. Wyjeżdżają do domu, kolejne dziecko przyjeżdża na leczenie lub powikłanie po chemioterapii. Dzieci leczą się długo, ale nie przebywają przez cały czas w szpitalu. Mają przerwy i na te przerwy wyjeżdżają do domu. Nie wiemy, jakie dziecko wylosuję tę kartkę.

Co trzeba zrobić?

1. Trzeba wziąć kartkę (można ją zrobić własnoręcznie lub kupić).

2. Zastanowić się, do kogo ma być adresowana (do dziewczynki lub chłopca).

3. Napisać kilka słów wsparcia i życzenia zdrowia dla dziecka, który leczy się na chorobę nowotworową (raka).

4. Wysłać kartę na adres: Fundacja ”Gdy Liczy się Czas” ul. Nowy Świat 30a/6 20-418 Lublin.

Akcja w naszej szkole trwa do 15 listopada 2016 r., ale będzie wznawiana.

PS Dzieci jest dużo, żeby nikomu nie zabrakło kartek – wsparcia, prosimy o rozpowszechnienie informacji o akcji.

Komentarze są wyłączone dalej...

Alfabet filmu dla uczniów

„Ja nie mam nic, Ty nie masz nic, on nie ma nic, to razem mamy właśnie tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę” – zabawa z Ziemią obiecaną to część warsztatów z filmoznawcą i zarazem kolejna, atrakcyjna propozycja edukacyjna dla uczniów Zespołu Szkół                 w Paczkowie.

25 października 2016 r. zajęcia poprowadził pan Konrad Pronobis. Odbyły się one w ramach programu Filmoteka Szkolna, prowadzonego               przez Filmotekę Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Motywem przewodnim było „Kino przywracające pamięć historyczną”.

Szkolenie miało charakter zajęć konwersatoryjnych z elementami wykładu i ćwiczeń aktywizujących. Służyło popularyzacji kultury filmowej i komunikacji społecznej, zwłaszcza             w wymiarze praktycznym, by pomóc uczniom w aktywnym starcie w Olimpiadzie Wiedzy o Filmie   i Komunikacji Społecznej.

Uczestnicy poznali filmowy mikrokosmos Andrzeja Wajdy, czyli: najważniejsze motywy kina Wajdy, które zostały omówione za pomocą pięciu ścieżek: kina pamięci historycznej (Kanał 1956, Popiół     i diament 1958), adaptacji klasyki literatury polskiej (Wesele 1972, Ziemia obiecana 1974), intymnych i kameralnych adaptacji opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza (Brzezina 1970), kina moralnego niepokoju (Człowiek z marmuru 1977).

Prowadzący udostępnił słuchaczom alfabet filmu, będący wprowadzeniem do wiedzy o filmie, zapoznaniem z najważniejszymi środkami wyrazu i modelami analizy dzieła filmowego, a następnie zwrócił uwagę na fenomen szkoły polskiej i jej wpływ na kino światowe.

Komentarze są wyłączone dalej...

Warsztaty z filmoznawcą

25 października 2016 r. odbędą się w naszej szkole warsztaty                 z filmoznawcą, przygotowujące do Olimpiady Wiedzy o Filmie                   i Komunikacji Społecznej. Motywem przewodnim edycji 2016/2017 jest „Kino przywracające pamięć historyczną”.

Warsztaty odbywają się w ramach programu Filmoteka Szkolna, prowadzonego przez Filmotekę Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zajęcia poprowadzi pan Konrad Pronobis. Mają one służyć popularyzacji kultury filmowej i komunikacji społecznej, zwłaszcza w wymiarze praktycznym.

Komentarze są wyłączone dalej...

Uczciwy banan

Banan to najczęściej jedzony owoc w Europie i Ameryce Północnej.         Jest również jedną z ważniejszych roślin uprawnych przeznaczonych       na eksport w krajach rozwijających się. Kampania Kupuj Odpowiedzialnie Owoce (Make Fruit Fair) zleciła badania dotyczące nieuczciwych praktyk handlowych między importerami owoców w Europie a producentami bananów, oraz ich konsekwencji dla rolników                    i pracowników w krajach eksportujących.

Banany przypływają do Europy przede wszystkim z Ameryki Łacińskiej, Afryki, i Karaibów. Plantacje owoców to najczęściej spotykany element krajobrazu w Ekwadorze, Kolumbii, Filipinach, Kostaryce i Gwatemali. Kraje te mają ponad 80% udział w eksporcie bananów na świecie. Banany plasują się na trzecim miejscu wśród najczęściej jedzonych owoców w Polsce, a ceny                dla konsumentów są niższe nawet niż w Niemczech (gdzie należą do najniższych w Europie).

Banany uprawia się głównie jako monokultury w klimacie tropikalnym, co wymaga stosowania znaczących ilości chemikaliów, aby ochronić owoce przed owadami i chorobami, co prowadzi        do budowania odporności na pestycydy. Coraz intensywniejsza produkcja bananów na eksport         oraz niewłaściwe praktyki produkcyjne często prowadzą do zanieczyszczenia gleby, cieków wodnych i wód podziemnych, co ma konsekwencje sanitarne dla lokalnych społeczności,             oraz do zmniejszania różnorodności biologicznej. Wysokie zużycie chemikaliów oraz ich stosowanie z pominięciem zasad bezpieczeństwa także może stanowić zagrożenie dla zdrowia pracowników, którzy często są narażeni na działanie takich środków przez dłuższy czas.

Działacze Make Fruit Fair radzą, by wybierać banany ekologiczne (w produkcji ekologicznej nie stosuje się pestycydów. Chwasty pieli się ręcznie, szkodniki zwalcza metodami nie chemicznymi,   a glebę nawozi materią organiczną. Obecnie certyfikat rolnictwa ekologicznego ma 2% bananów       na rynku, w większości pochodzących z Dominikany, Ekwadoru i Peru. Certyfikat ekologiczny gwarantuje wysokie standardy ochrony środowiska, nie gwarantuje natomiast minimalnych standardów społecznych ani uczciwej ceny); fairtrade (rolnicy mają zagwarantowaną cenę minimalną, wyliczoną na podstawie rzeczywistych kosztów produkcji bananów i pozwalającą zaspokoić podstawowe potrzeby żywieniowe, mieszkaniowe, zdrowotne i edukacyjne.

Klasie I LO dziękujemy za przygotowanie kiermaszu ze zdrową żywnością i zbiórkę na rzecz PAH. Klasie II LO za przygotowanie happeningu i apelu.

Komentarze są wyłączone dalej...

 • Zdjęcia ze szkolnych galerii

  stud2013-54 IMG_2146 (Large) IMG_1923 (Large) IMG_1982 (Large) 89 16 IMG_1961 (Large) IMG_4314 (Large) stud2013-74 g-26-04-2013 (Large) IMG_2172 (Large) IMG_2287 (Large)
 •  

  Październik 2016
  P W Ś C P S N
  « wrz   lis »
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31  
 • Administrator danych osobowych ZS Paczków

  Informuję, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Zespół Szkól z siedzibą w Paczkowie przy ul.H. Kołłątaja 9, zwany dalej Administratorem: Administrator prowadzi operacje przetwarzania Pani/ Pana danych osobowych.
  Inspektorem danych osobowych u Administratora jest Ireneusz Kamiński, e-mail: ireneuszskaminski@gmail.com.

 • © 1996-2010 Zespół Szkół w Paczkowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.
  Motyw iDream: Templates Next , tłumaczenie: WordpressPL | Działa na WP